Haber

Deniz Salyangozundan Üretilen Kanser İlaç Adayları

– Deniz salyangozlarından kanser ilacı adayları ürettiler

SAMSUN – Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde deniz salyangozlarından kanser, diyabet ve hipertansiyon tedavilerinde kullanılabilecek doğal ilaç adayı üretildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü. Dr. Deniz Ekinci ve ekibi, İrlanda’daki Limerick Üniversitesi ile yaptıkları çalışmalar sonucunda deniz salyangozlarından kanser, diyabet ve hipertansiyon tedavilerine aday olabilecek doğal ilaç adayları ürettiklerini açıkladı. Biyoteknoloji laboratuvarında yaptıkları çalışmalarla birçok deneyle birlikte yeni buluşlara imza attıklarını belirten Prof. “

“Bu çalışma sonucunda ürettiğimiz maddelerin antikanser, antihipertansif, antimikrobiyal ve antioksidan gibi özelliklere sahip olduğunu gördük”

İrlanda’daki Limerick Üniversitesi ile birlikte yürüttükleri deniz salyangozu çalışmasında kanser dahil birçok hastalığa ilaç adayı bulgularını keşfettiklerini belirten Prof. İrlanda ile doktora öğrencim Araştırma Görevlisi Gürkan Bilir İrlanda’ya gitti çalıştılar.Deniz salyangozlarından peptit ürettik.Peptitler küçük protein modülleridir.Peptitler tedavide,ilaç endüstrisinde,kozmetikte ve beslenmede kullanılır.Sektörde kullanılan doğal elementlerdir. .Normalde deniz salyangozlarının içerdiği bir proteini laboratuvarda sindirim enzimleri ile parçalıyoruz.Bu sayede kısa, kısa peptitler elde ediyoruz.Sonra biyolojik özelliklerini inceliyoruz.Elde ettiğimiz peptitlerin ham peptitlerden çok daha fazla biyolojik aktiviteye sahip olduğunu belirledik. protein Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz peptitlerin antikanser, antihipertansif, antimikrobiyal ve antioksidan gibi özelliklere sahip olduğunu gördük.Bu sayede sentetik ilaçlara göre daha doğal ilaç adayı üretiyoruz. Bu son yılların çok güncel bir teknolojisidir. Bilindiği gibi zamanla sentetik ilaçlara karşı direnç gelişebilmektedir. Örneğin, son yıllarda büyük bir sorun olan antibiyotik direnci. Bu nedenle, her zaman yeni ilaçlar üretmek zorundasınız. Bu amaçla doğal molekülleri kaynak olarak kullanarak yan etkisi daha düşük ilaçlar üretmeyi hedefliyoruz.”

“Elde ettiğimiz peptitlerin antioksidan, antihipertansif ve antikanser özelliklerini kanıtladık”

Araştırma ve çalışmaların nasıl yürütüldüğünü anlatan Prof. teknoloji.Çalışmalarımızı bu alanda yürütüyoruz.Okyanus ve deniz canlıları daha uç noktalarda yaşadıkları için bizden daha güçlü biyolojik sinyaller veriyorlar ve biyomoleküller üretiyorlar.Biz de bu özelliklerden faydalanıyoruz.Biyomolekülleri canlılardan izole edip yapıyoruz. biyoteknolojik sistemlerle bazı modifikasyonlar yapıyoruz.Bu sayede moleküllerle yeni ilaç adayları üretiyoruz.Önce ön denemelerimizi yapıyoruz.Biyolojik özelliklerini ve toksisitelerini belirledikten sonra sonuçlarımızı bilimsel dergilerde yayınlıyoruz ve devam ediyoruz”Ardından farklı araştırmacılar yürütür. farklı çalışmalar. Daha sonra insan deneylerinde ve faz çalışmalarında kullanılır. Daha sonra ilaç olarak kullanılabilir” dedi.

Deniz salyangozu çalışmalarını 4 yıldır yürüttüklerini belirten Prof. salyangozlar ve diğer birçok deniz canlısı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu