Haber

BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi İcra Sekreteri: Cop15 Çin’in Başkanlığı Altında “İyi İşler Yapıyor”

Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik Sözleşmesi İcra Sekreteri Elizabeth Maruma Mrema, Kanada’nın Montreal kentinde devam eden BM biyoçeşitlilik konferansında Çin’in müzakerelerin ilerlemesinde öncü bir rol oynadığını söyledi.

Çin, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nın (COP15) 15. toplantısına başkanlık ediyor.

SES 1 (İngilizce): ELIZABETH MARUMA MREMA, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi İcra Sekreteri:

“Taraflar Konferansı başkanı ve lideri olarak Çin, elbette başarılı bir şekilde ortaya çıktı. Ve bu sadece Çin için değil, Çin liderliğindeki tüm dünya için bir zafer olacak.”

2020 sonrası küresel biyoçeşitlilik çerçevesinin benimsenmesi, konferans gündeminin üst sıralarında yer alıyor.

Toplantıda kaydedilen ilerleme konusunda iyimser.

SES 2 (İngilizce): ELIZABETH MARUMA MREMA, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi İcra Sekreteri:

“Öncelikle buradan çıkmanın değeri, dünya mutlaka bilime kulak vermiş olacak. Bilim bize biyoçeşitlilik kaybının insanlık tarihinde görülmemiş oranlara ulaştığını zaten söyledi. Çeşitlerin kaybı, toprağın, denizin bozulması, mercan resifleri, sulak alanlar, orman yani bilimden gelen tüm istatistikler.gerçekten ürkütücü.Yani buradaki olumlu sonuçlar çerçevenin uygulanması olacaktır,açıkça bilimsel kanıtlar dinlendi.İkincisi, bizi bulunduğumuz yere getiren şey şu ki. , her zaman olduğu gibi, artık işletmelerin artık bir seçenek olmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Üçüncüsü, burada sadece bakanlarla değil, iş dünyası ile birlikteyiz. dünya, yerli halklar, yerel topluluklar, gençler, kadınlar, finans, herkes üzerine düşeni yapmaya hazır ve çerçevenin uygulanmasındaki rolleri ve bu çerçevenin kendilerini ve tüm paydaşları da tanıdığından emin olmak için buradalar.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri, Montreal’den bildiriyor.

(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu